Akademik Kariyer İçin İngilizce Neden Gerekli

Reklamlar
Reklamlar

Akademik kariyer düşünen öğrenci arkadaşların öncelikle İngilizce’ye odaklanmak zorunda kalması ülke adına bence bir kayıp. Zira en verimli ve gelişime açık çağlarında öğrenmek istedikleri akademik alan ile değil de İngilizce’ye odaklanmak zorunda kalmaları akademik gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Oysa ki üniversiteye gelene kadar neredeyse her yıl İngilizce dersi görüp, İngilizce öğrenememek de sanırım eğitim sistemimiz açısından ödüllük bir durum.İngilizce nasıl öğretilemez sanırım bunu bizden iyi kimse yapamaz. Öyle ki çeşitli kurslarda öğrenci arkadaşların sıfırdan 6-12 ay içerisinde en azından akademik kariyer için gerekli puanlar alması düşündürücü bir durum. O zaman ortaöğretim ve lisedeki İngilizce dersleri ne işe yarar diye sormadan edemiyor insan. Neyse konumuz bu değil en azından benim konum bu değil.

Yukarıdaki olumsuz İngilizce öğrenme süreci dışında akademik kariyer için İngilizce gerçekten gerekli, YDS sınavında yüksek not almak için değil, bilim dalınız ile ilgili yurt dışı yayınları özellikle güncel olanları takip etmek için İngilizce öğrenmeli. Bazı alanlar için Almanca, Rusça,  Çince de gerekli olabilir ya da diğer diller ancak İngilizce özellikle bilimde evrensel bir dil haline gelmiş burası bir gerçek.

Ayrıca herhangi bir konuda yazdığınız makalelerin uluslararası alanda yer alması ya da uluslararası toplantılarda kendinizi iyi bir şekilde ifade etmek için de iyi bir İngilizce şart. Elbette kongre, konferans ve panellerde çevirmen yardımı ile durum idare edilebilir ancak bilim insanı etkili olabilmek için fikirlerini kendi anlatmalı ve savunmalı.

Bu nedenle akademik kariyer için İngilizce şart olmaktan çıkıp, öğrenilmesi güçlü bir şekilde teşvik edilmesi gereken bir durum haline gelmeli. Belki uluslararası toplantılarda bilim insanları kendini ifade etmekte zorlanabilir ancak iyi bir bilim insanın yazdığı Türkçe makale de, eğer gerçekten nitelikli ise, çevirmen yardımı ile rahatlıkla bilim dünyasına kazandırılabileceği gibi bilim insanı ya da eser kendini kanıtlamış ise ilgilileri tarafından zaten kendi dillerine çevrilecektir. İngilizcenin önemli bir araç olduğunun bilincinde nitelikli öğrencileri kaybetmeme eğiliminde olmak önemli bence.