Kişisel Profesyonel Network Kurmak

cropped-networking.jpgİnternetin iş ve sosyal yaşamımıza  girmesi ile birlikte yeni birçok kavram da hayatımıza girmeye başladı. Bunlardan birisi de elbette ki network kavramıdır. Gerek bilişimcilerin kendi disiplinleri içerisinde gerekse çok katlı pazarlama sistemi ile ürünlerini pazarlayanlar için bu kavramlar hiç de yabancı olmasa da, çoğumuz özellikle çok katlı pazarlama sistemi ile çalışan bazı firmaların/kişilerin yoğun ve sıkıcı baskısı ve de bizleri sırf daha fazla para kazanmak için sisteme dahil etme çabalarından dolayı bu kavrama soğuk bakıyor olabiliriz.

Ancak network kavramını bizler aslında gündelik yaşamımızda doğal olarak fazlası ile kullanıyoruz. Çoğumuz belki bunun farkında değiliz. Örneğin herhangi bir konuda bir işimiz düştüğünde, mesela iyi bir diş doktoruna ihtiyaç duyduğumuzda, önce arkadaş listemizde diş doktoru var ise onu ararız, yoksa diş doktoru tanıdığı olan bir arkadaşı o da yoksa iyi bir diş doktoruna gittiğini söyleyen bir arkadaşımızı arar ve sonuca ulaşmaya çalışırız. Tabi bu herkes için genel geçer bir yöntem olmayabilir. Ancak birçok konuda benzer davranışlarda bulunduğumuz bir gerçektir. Gerek sosyal yaşamda gerekse iş bağlamında insanlar bildik, tanıdık ve güvenilir kişiler ile ilişki kurmak ister, insan doğasının gereği olarak. Tabi günümüz modern iş yaşamında profesyoneller için sağlam sözleşme şartları da geçerli olmak ile birlikte, özellikle Anadolu’da firmalar, ister büyük ister küçük işletme olsun, çalışma prensiplerini büyük oranda yukarıda ifade etmiş olduğum biçimde gerçekleştirirler.

Kısacası iş ve sosyal çevreniz ne kadar geniş ise; ihtiyacınız olan herhangi bir konuda profesyonel birine ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Bir hizmet alımı, satımı; ürün alımı satımı ve hatta iş/çalışan bulma konusunda da belirleyici unsurların başında gelecektir. Bunların dışında sosyal çevremizin de ne kadar genişlediğini ve hatta sizin tanımadığınız birçok kişinin de sizin hakkınızda az çok fikir sahibi olduğuna şahit olacaksınız. Tabi bunun iyi ya da kötü olması başta sizin tutum ve davranışlarınıza sonra da iletişimde bulunduğunuz kişi ya da kurumların tutum, davranış ve algılarına bağlı olacaktır.

İnternet bu açıdan bulunmaz bir fırsattır. Oturduğunuz yerden, gerek ülke içinden gerekse dünyanın birçok ülkesinden yeni insanlar ve profesyoneller ile tanışma fırsatını size sunmaktadır. Eğer doğru ve etkin kullanırsanız belirli bir zaman sonra size maddi ve manevi bir takım kazançlar getireceği muhakkaktır. Ancak doğru ve amacına uygun kullanılmadığında ise hem birçok olumsuzluklar ile karşılaşabilir hem de zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz. Ayrıca iletişimi salt internet ile sınırlı tutmayıp ilgili networklerin/grupların etkinlik, toplantı vb. çalışmalarına da katıldığınız takdirde, iletişimde bulunduğunuz insanlar ile yüz yüze görüşme fırsatı da elde eder böylece daha güvenilir iş ve sosyal bağlantılar kurabilirsiniz. Ki tavsiyem yüz yüze görüşmelerde bulunulmadan bireylerin ya da kurumların netteki profilleri ile yetinilmemesidir. Kimi zaman yeterli ve gerçekçi olsa da bu profiller çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: