Lider Dediğin Tipinden Anlaşılır, Helikopter Tipi Liderlik Yaklaşımı…

volocopterBugün profesyonel iş network ağı olan Linkedin de Türk Telekom Pazarlama Yönetici Mert Başar’ın “Ben Lideri Tipinden Tanırım” isimli yazısını okuyunca gerek akademik gerekse iş dünyası açısından zaman zaman yapmış olduğum faaliyetleri değerlendirme şansını daha doğrusu kendimi eleştirme fırsatı yakaladım..  Aslında yapmış olduğum hataları da görme şansım oldu bu sayede… Helikopter Tipi Lider yaklaşımı hakikaten bugüne kadar okuduğum ve duyduğum liderlik yaklaşımlarından en iyilerinden biri..

volocopter1Genelde liderlik ile ilgili mevzularda benzer konu ve kavramlar geçmekle birlikte benzetmeler oldukça yerinde ve ilham verici. Mert Bey çalışma hayatında gördüğü liderlik tiplerini sıraladıktan sonra yazısında Helikopter Tipi liderlik yaklaşımın özünü gündelik işlerde kaybolmayan, problemi tespit edecek mesafede duran, sorumluluk alanının bütününü görebilen, gerekli durumlarda yere inip problemin çözümüne yardımcı olduktan sonra yine çözümü ekibe bırakan bir liderlik anlayışı olarak ifade etmiş ki  bu yaklaşımı tüm iş ve günlük yaşantımızda bize yol gösterebilecek bir yaklaşım olarak görebiliriz. Tabi böyle bir liderlik için de temiz (sakin, dingin) bir kafa, hayatımızı kontrol edecek bir gösterge paneli ve en önemlisi de çok iyi bir takım olmanın gerekliliğinden bahsetmiş ki tüm liderlik yaklaşımlarının özü iyi bir takım kurmaktan geçtiği bir kez daha tescillenmiş.

Zira tüm problemleri lider çözmeye kalkarsa, ki hiç kimse her konuda mükemmel yeteneklerle donatılmış değil,  lider karmaşada kaybolur gider. O nedenle liderlerin de doğru ekipleri oluşturma yeteneğinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Kötü liderler genellikle kendilerine itaat eden ve her istediklerini harfiyen yerine getiren kişileri yanında ister; iyi liderler ise kendi eksikliklerini ya da yetişemedikleri konuları tamamlayan ve bitiren, fikrini söyleyen, doğruluğunu savunacak argümanlar geliştiren, sadece sözde değil eylem planları ile de bunu destekleyen kişileri ekiplerinde görmek ister. Durağan değil sürekli kendini yenileyen ve geliştiren kişileri ekiplerine dahil etmek isterler. Sanırım bunu tespit etmek de zor olmasa gerek. Zira kişilerin çoğunlukla sorun ve bahane mi yoksa çözüm mü ürettiğine bakarsanız bu kişileri de rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Sözün özü çözüm ürettiğimiz sürece iyi bir lider iyi bir ekip arkadaşı olabiliriz…

Mert Başar’ın  benim bugünkü yazıma ilham veren “Ben Lideri Tipinden Tanırım”.. yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz..

https://www.linkedin.com/pulse/ben-lideri-tipinden-tan%C4%B1r%C4%B1m-mert-basar

 

 

 

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: