Mod Terapisi, Diğer Yollardan Gitmek

Reklamlar
Reklamlar

Yazarlar: Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer         Yayın Evi: psikonet 

Diğer yollardan gitmek, yaşam örüntülerini anlamak ve değiştirmek mottosu ile karşımıza çıkan kitap öz olarak çocukluk yıllarımızın aslında bugünkü düşünce ve davranış biçimimiz üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor. İlla ki olumsuz ya da travmatik olaylar yaşamamıza da gerek yok günlük hayatın rutin ilişki ve davranış biçimlerinde ortaya çıkan durumların hayatımızın sonraki aşamalarında bizi nasıl etkilediği örnek olay incelemeleri ile de açıklanmış.

Çeşitli çocuk modlarımızın (incinmiş, öfkeli, şımarık) bugünkü yetişkin davranışlarımız üzerindeki etkisini görünce anlam veremediğimiz bazı davranış ve davranışlarımızın kökenine iniyoruz bu sayede.

Aslında hepimiz az ya da çok bu davranışlarımızın çocukça olduğunun farkındayız. Ancak kendimizi savunma mekanizması da geliştirdiğimizden bu davranışlarımıza haklı nedenler bulma konusunda ustalaşmışız. Dolayısı ile içine girdiğimiz kısır döngülerden kurtulma şansımız da olmuyor bu durumda.

Kitap bize içimizde çocuk ile tüm samimiyet ve sevgimizle kucaklaşmayı tavsiye ederken aynı zamanda çocukluk hatalarımızla da yüzleşmeyi onları doğruları ile değiştirmeyi de ihmal etmememiz gerektiğini söylüyor. Çocukluk mutluluklarımızı şimdi de yaşamak güzel olsa da çocukluk hataları ve inatları çocukken güzel onları da orada bırakmış olmalıydık.