NELER OLDU, NEDEN OLDU, NASIL OLDU… 1’DEN ÇOK BAŞARISIZLIK HİKÂYESİ… (PART 1)

Her insanın kendi hikâyesi bence “bestseller” kitap olacak niteliktedir, özellikle ulusal meseleler ile de ilişkilendirilebiliyorsa kesin olur (hangimizin ki ilişkilenmez ki). Yaşam insanı öyle oradan oraya sürüklüyor ki sonra bir bakmışsın hiçbir şey yapmadım derken sayısız deneyim yaşamışsın. Kişisel, ulusal ve uluslararası mevzulara değinmeden bu süreçlerdeki iş yaşamı açısından kişisel deneyimlerimi aktaracağım. Bana göre bir şey yapmadım ama bakınca çok şey yapılmış da görünüyor. Aslında deneyimlerime başarısız demek (kendim dedim oysa) biraz haksızlık olur çünkü hiç sonunu getir(e)medim. Sonunu düşünen kahraman olamaz misali de değil, sebep süreçleri iyi bilmemek ve tasarlamamaktan kaynaklanıyor. Ayrıca gerekli fiziki, beşeri, mekânsal ve zamansal sermaye de yoksa özel sektörde başarılı olmak mümkün değil. Öyle tek koltukta 5 karpuz taşırım ile olmuyor bu işler, kaldı ki hiç böyle iddiam olmamıştı ama bir ara 3-5 karpuza çıktı, çoğu düş’tü patladı maalesef. Öyle olacağı da aşikardı oysa söyleyenler de çok oldu da bildiklerinden değil, bilmediklerinden. (uzatmayacağım bu mevzuları)

2001 yılında mezun oldum (Konya- Selçuk Ünv.) ve MEB’de Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine başladım. (Sakarya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği). 2002 yılı sonu (Kasım olduğu için 2013 başı da denilebilir) üniversite araştırma görevliliği (SAKARYA), 2005 yüksek lisans (SAKARYA), 2010 doktora (İSTANBUL). O günden bu güne de üniversite hocalığı aslında öğrenciliğine devam. Nasipse ölene kadar da devam edecek öğrencilik. Lakin burada anlatmak istediğim mevzu akademik eğitim ve kariyerimden ziyade bu süreçte bilmediğim sularda yüzme, bilmediğim gökyüzünde ve rüzgârlarda uçma çabalarım.  Sonuca ulaşamasam da hiçbirinde, bugünkü bilgi ve deneyimlerimi de onlara borçluyum.

2005 yılında İstanbul’a gidince evi taşıma düşüncesi ile ev arayışları beni emlak sitelerine yönlendirdi ki bu kadar gelişmiş değildi o zamanlar, oldukça basitlerdi. Sonrasında biraz ihtiyaç biraz da girişimcilik tutkusu ile (o zaman bunun farkında değildim) dedim neden Sakarya’da iyi bir emlakçı ofisi açmayalım. Hem iyi bir coğrafyacı emlak piyasasının tozunu arttırmaz mı ! Bayilik veren (franchise) firmalara baktım birini gözüme kestirdim, yeni başlıyorlardı bayilik mevzusuna ve İstanbul’daki plazalarına gittim. Karşımda biri iyi polis diğeri kötü polisi oynayan biri benimle yaşıt diğeri benden küçük iki arkadaş sonucu baştan belli bir oyunu bana sergilediler. Anadolu’dan yeni gelmiştim (biraz ajitasyon yapayım), acemiydim, piyasa hakkında hiç bilgi sahibi değildim lakin biraz netten araştırma yaptıklarımla bile maalesef onlardan daha fazla bilgi sahibi olmuştum. Param yoktu dolayısı ile sordum franchise ücretini banka kredisi ile ödemek mümkün mü? Büyük şirketlerdi sonuçta ama dediler yok yok. Bir kaç ay sonraki dergilerinin kapağında franchise ücretini banka kredisi ile ödeme seçeneği görünce dedim ne güzel de akıl etmişler 🙂 Onlara göre benim gibi birinin (ne de olsa üniversite personeli) Sakarya’da temsilciliklerini almaları iyiydi, güzeldi. Lakin şartları vardı ofis yeri, boyutu, özellikleri. Yer seçimi ve tasarımları kendilerinin onayından geçmesi gerekiyordu falan filan. Dedim ne de ciddi bir firma (ikinci bölümde sürprizim var 🙂 bu konuda). Lakin o 5 yıllık bayilik ücretini ödeme yok mu orada anlaşamadık işte. 

Ama benim aklıma yatmıştı emlakçılık, asistan ücreti ile geçinmek zor hele ki İstanbul’da. Bir şeyler yapmalı ama nasıl. Güzel bir metin hazırladım, mail ile gönderdim bazı arkadaşlara. Olayı mantıksal ve parasal boyutu ile projelendirip tabi. Kişi başı ücret, ortaklık şartları, proje içeriği falan filan iş’te. Hiç dönüş olmadı. 🙂 Çoğu devlet memuruydu arkadaşların dolayısı ile şirket kurma fikri pek hoşlarına gitmedi sanırım. Tabi ben aileden de bazılarına anlatmıştım sonra kuzen ve 1 arkadaşı çıkıp geldiler, dediler ki neden birlikte yapmıyoruz bayilik almaya ne gerek var. Tamam dedim o zaman hadi girişelim. 2006 yılında kurduk şirketi ve şehrin en bilinen iş merkezinde tuttuk ofisi.

to be continued….