İŞ'TE DESTEK

HAYAT BEKLEMEZ…

SAKARYA ŞEHİR STRATEJİSİ HAKKI DEMİR ORTAOKULU KONFERANSI

Şehirler büyüyor hızla büyüyor. Bu büyüme mekânsal bir büyüme değil elbette yoksa şehir aynı şehir, üzerinde yaşayan insan sayısındaki artışa bağlı olarak çok sayıda yeni bina ve yollar yapılıyor. Büyüme karmaşayı da beraberinde getiriyor. İhtiyaçlarımız ve beklentilerimiz değiştikçe ve çoğaldıkça yaşam için temel gereksinimlerimiz olan doğal kaynaklarımızı hava, toprak ve su kaynaklarımızı hızla ya yok ediyor ya kirletiyoruz. Geri dönüşü olmayan yola girdik mi girmedik bu tartışmayı pek önemsemeden mevcut doğal kaynaklarımızın neden korunması gerektiği ve hepimize düşen görevler olduğunu 7. sınıf öğrencilerine, seviyelerine de inmeye çalışarak anlatmaya çalıştım. Şehirlerimize bakınca biz büyüklerin anlamadığı da bir gerçek.

Biz bu dünyayı çocuklarımızdan emanet aldık ama onlara nasıl bir dünya bırakacağız orası meçhul işte. Yarın çocuklarımız, torunlarımız, bize bizim atalarımıza saygı, sevgi gösterdiğimiz gibi saygı, sevgi gösterecek mi ki… Böyle gidersek göstermezler ki hakları da çok… Amerika’ya giden beyaz adamlardan olmayalım… “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak…” Kızılderili Sözü

Bir iki saatte hazırladığım bir sunum var ekte, daha sonra üzerinde yeni düzenlemeler ve geliştirmeler de yapacağım. Yarım saatlik bir program için hazırlamıştım. Hocalara çoğu zaman, zaman yetmiyor. Bu tür bir etkinliğin yaklaşık 1 saat olması iyi olur. Soru, cevap kısımlarına zaman kalmıyor sonra. Bu sunumu faydalı olması dileğiyle paylaşmak istiyorum. Belki fikir verir belki ilham kaynağı olur. Sizler de fikir, öneri ve görüşlerinizi belirterek bu sunumların daha iyi daha kalite olmasını sağlayabilirsiniz. Sunumun sonuna kaynakçayı ekleyemiyorum zira nette bulduğum bazı bilgileri ve fotoğrafları kaydederken sitelerini kaydetmemişim. Böyle bir paylaşım yapmayı düşünmüyordum açıkçası. Nitekim şehirler günümüz modern dünyasının en önemli ve en problemli yerleşim birimleri o nedenle, şehirleri doğru ve güzel planlamamız şart. Sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirler sağlıklı, mutlu, huzurlu çocuklar ve insanlar için çok ama çok önemli. Küçük bir katkımız, ufak bir olumlu dokunuşumuz olursa ne mutlu bize.

SAKARYA ŞEHİR STRATEJİSİ