İŞ'TE DESTEK

HAYAT BEKLEMEZ…

ÜNİVERSİTEDE BAŞARILI OLMAK İÇİN ÖĞRENCİLERE 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Library_1400_800Lise sonrası bir rüya gibi başlayan üniversite hayatı henüz ilk yılında hüsrana dönüşebiliyor. Sonrasında da toparlanma şansı bulunmuyor. O yüzden üniversiteye başlarken bu tavsiyelere kulak vermenizde büyük fayda var.

1- TÜM DERSLERİ CİDDİYE ALIN 

Bu ders bize niye lazım, biz matematikçi mi olacağız, yabancı dil benim neyime gibi kendinizi avutacak cümlelerle ciddiye almadığınız dersler olursa bütler ve uzatmalar sizi bekler. Gerekli olsun ya da olmasın mezun olmanız için o derslerden geçmeniz hatta hedefleriniz büyük ise iyi notlar almanız gerekli.

2- DERSLERİ TAKİP EDİN

Bir çok dersi kitaplardan ya da notlardan geçme şansınız olacak elbette. Lakin bazı hocaların dersi takip ettirme metotları vardır ki çok can alıcıdır. Kimi zaman doğaçlama kimi zaman kasıtlı olarak derste kitapta olmayan konuları işler ki sınavda banko sorulardandır. Siz ne kadar çalışırsanız çalışın eğer o soruları bilmiyorsanız sonu hüsranla biten bir sınav olur sizin için.

3- BAŞARILI ÖĞRENCİLERLE VE ÜST SINIFLARLA İLETİŞİMİNİZ İYİ OLSUN

Sınıfınızda gerek dersi takip etmesi ile gerekse not tutması ile meşhur olan/olacak arkadaşlarınız olacak sadece sınav zamanları değil diğer zamanlarda da ilgi alakayı kesmeyin ki sınav zamanı yüzünüz olsun not istemeye, soru sormaya ya da can alıcı soruların cevaplarını öğrenmeye. Üst sınıflar sizin geçeceğiniz yollardan geçmiş olan arkadaşlarınız. Dolayısı ile gerek ders gerekse hoca ile ilgili verecekleri tüyolar sizler için hayati öneme sahip. Hiç hocayı tanıyan ile tanımayan bir olur mu !

4- SORULAR HEP ÇALIŞMADIĞINIZ YERDEN GELECEK, TÜM KONULARA ÇALIŞIN

Unutmayın çalışmadığınız konu ve kaynak var ise muhtemelen soru da oradan gelecektir. Bu durum çalışmayan ya da az çalışan öğrenci yasası gibi bir şey üniversitelerde. O yüzden siz siz olun her konuya çalışın.

5- HOCALAR İLE İYİ GEÇİNMEYE ÇALIŞIN 

Dersin hocası ile takışmaya gerek yok. Hoca adil olsa bile sorun çıkartan, problem olan öğrencilere olumlu kanaatlerini kullanma konusunda tereddüt yaşayacaktır.