WordPress Giriş

WordPress_logo4WordPress’in web siteleri için bir içerik yönetim sistemi olduğunu önceki yazımızda belirtmiştik. Bu yazıda wordpress ile ilgili temel bilgileri ve ulaşabileceğiniz linkleri vermek istiyorum… Tabi İngilizceyi az çok biliyor olmanız gerekiyor. WordPress ile ilgili bilgi veren yerli siteler de olsa önce asıl kaynağı tanıtmakta fayda var. 🙂

WordPress’i tanımak ve denemek için http://wordpress.com/  Bu linke tıklayarak ücretsiz blog sayfanızı açabilir ve sistemi tanımaya başlayabilirsiniz.

WordPress ile ilgili ücretsiz temel bilgilere ulaşmak için http://wordpress.org/   Bu sitede wordpress ile ilgili olarak çeşitli bilgilere, temalar, eklentilere ulaşabilirsiniz. Özellikle popüler kullanımda olan temaları ve eklentileri görebilirsiniz.

Temalara ulaşmak için http://wordpress.org/themes/

19.12.2014 itibari ile 2322 temanın 92,582,278 kez indirildiği bilgisini gördüğümüzde wordpress’in dünyada ne denli yaygın olarak kullanıldığını da anlamış oluyoruz.

http://wordpress.org/themes/commercial/ Temalarla ilgili olarak ticari olan kısma tıkladığımızda ise wordpress için özel tema üreten şirketlerin ücretli temalarını göreceğiz. Ücretli deyince hemen gözünüz korkmasın oldukça profesyonel temaların bile fiyatlarının 40-70 dolar aralığında olduğunu gördüğünüzde eğer emeğini ben çekerim diyorsanız yaklaşık 100 dolara hosting de dahil site kurabilirsiniz. Hosting meselesini başka bir yazıma bırakacağım, zira hosting seçimi biraz sıkıntılı bir süreç ben de kendi yerli ve yabancı hosting firması deneyimleri o yazıda yazarım.

http://wordpress.org/plugins/ Eklentiler bölümünü ise sitenizin gücüne güç katacak küçük ek yazılımlar olarak düşünebilirsiniz. Bu eklentilerden bazıları temaların özellikle ücretli temaların bizzat içinde yer almakla birlikte wordpress panelinizden de bunlara erişmeniz ve yüklemeniz mümkün. Örneğin sitenizde reklam alanlarının yönetimi, yazılarınıza sosyal medya paylaşım bağlantıları ekleme, yazılarınızın kaç kişi tarafından okunduğunun takip edilmesi (google analytics örneği olabilir) gibi sayısız eklenti ile sitenizi çok daha aktif ve kullanışlı hale getirmeniz mümkün.