YALNIZCA YAVAŞLADIĞINDA GÖREBİLECEĞİN ŞEYLER

Reklamlar
Reklamlar

Meşgul Bir Dünyada Sakin Kalmak
Yazar: Haemin Sunim

Zen Budist Eğiticisi olan yazar sosyal medya paylaşımlarını kitaplaştırmış. Kitabın ismin çok ilgi ve dikkatimi çekmişti ama içeriğe bakınca açıkçası şaşırdım. İki sebepten şaşırdım biri benim de böyle bir düşüncem vardı düşünüp yapan birini ve kitabı görmek güzel oldu. İkinci şaşırdığım husus ise kitapta metinlerin büyük bir kısmı twitter paylaşımı gibi, aslında gibisi fazla. İçerikte güzel konular ve metinler olsa da büyük bir çoğunluğu oldukça bilindik tavsiye ve öğretiler. Budist rahip olan yazar Amerika’da eğitim almış ve kitapta da çoğunlukla Budizm öğretileri ve hikâyeleri ile kısmen de Hristiyanlık öğreti ve hikâyelerine yer vererek günümüz dünyasının temel insan ilişkilerinde yaşayan sıkıntılara değinmiş ve çözüm önerileri sunmuş.

Epeydir çok satanlar listesinde görünce ve özellikle de ismi ilgi çekince sanırım kitaptan beklentim biraz yüksek oldu, hayal kırıklığı değil ama çoğumuzun yaşam deneyimleri ile elde ettiğimiz bilgiler çoğunlukta olunca zaman kaybı olup olmadığına karar veremedim. Belki de 30 yaş altı gençler ve henüz iş yaşamının ve insan ilişkilerinin olumsuz yanları ile karşılaşmayanlar için daha faydalı olacaktır.

Her ne kadar insan yaşamadan anlamıyor ve farkına varmıyorsa da en azından olumsuz olaylar insanın başına gelmeden önce bu konularda kitaplar okumuş ya da hikayeler dinlemiş olmak bir nebze de olsa olumsuz olayların içinden geçerken insanı ferahlatabilir. 

Kitabın ismi, kapağı ve cildi güzel lakin içerik için aynı güzelliği ifade etmem zor. Kendini verirsen eğer bir saatte bilemedin iki saatte bitebilecek bir kitap.

Sonuçta her insan her kitap az ya da çok muhakkak değer katar insana. Ya öğrenirsin ya da bildiğinden emin olursun. Bu kitap da genelde bildiğinden emin olmana yardımcı olacaklardan.

Kitaptan bazı alıntılar…

Sakarya, Sapanca, Sapanca Gölü
  • Sevgiyi hep başkasına verilecek bir şey olarak görme kendini sevmeyi de akıl et…
  • Yaradılış gereği neşeli ya da hüzünlü olan dünya değil, biziz… Zihnimiz neye odaklanırsa dünyamız o olur. Zihnimiz durulunca dünya da durulur…
  • Canımızı sıkan durum değil, kendi bakış açımızdır…
  • Yaralarını iyileştirmek için debelenme. Kalbine zaman akıt ve bekle. Yaraların hazır oldukları zaman kendiliğinden iyileşecek.
  • Bilge insan dünya ile savaşmaz…
  • Aydınlanmış bir insanın hayatının neden ibaret olduğunu özetleyecek olsaydım olanı bütünüyle kabullenme derdim. Biz olanı kabullendikçe dünya yavaşlar ve gerçek yüzünü gösterir.
  • En tehlikeli insanlar tutkusu olan ama bilgelikten yoksun olan insanlardır…
  • Bizi gerçekten mutlu edecek şey, bizi olduğumuz gibi kabul edecek biriyle karşılaşmaktır….
  • UNUTMA başarısızlıktan daha iyi bir öğretmen yoktur…