İş Dünyasını Anlama Sanatı

Reklamlar
Reklamlar

p1264m1066840fİş dünyası pazarlama üzerine kurulu aslında. Kimi işletme ve kurumlar bunu kaliteli ürün ve nitelikli personel ile desteklese bile maalesef ülkemizde denetim ve hak arama mevzuları söz konusu olunca hemen hemen her alanda sınıfta kaldığımız aşikar. Bu nedenle iş dünyasında insanların samimiyetleri konusunda her daim şüpheli olmak gerekir. Genellikle ürün ya da hizmet tanıtım ve satış aşamasında mülayim, iyi niyetli, yardımsever hatta bu yaptıkları işten hiç para kazanmadıklarını maksat milletin işi görülsün hesabına çalıştığını iddia eden de çok sanatçı ! var ki söylediklerini kulakları duyuyor mu ki diye düşündüğüm zamanlar da olmuştur.

Dolayısı ile insanlarla iş yaparken şu hususlara azami dikkat etmekte fayda var;

1- Tüm detaylar konuşulmadan ve yazılı olarak bir sözleşme imzalanmadan bir iş yaptırmayın.

2- Kimse bir işi hayrına yapmıyor, o nedenle ne hak ettiğinden düşük ne de hak ettiğinden fazla vermemek için piyasa araştırması yapmadan kimse ile anlaşmayın.

3- Elbet bir iş yapılmadan önce belirli bir ücret ödenebilir ancak ücretin büyük bir kısmı verilir ya da peşin ödeme yapılırsa bu sefer tamamen hizmet/ürün satın aldığınız kişinin iş ahlakı belki de keyfine kalıyorsunuz.

4- Giyim, kuşam, söz söylem sizi etkilemesin… referansları hakkında bilgi toplamaya çalışın, işi/ürünü detaylı anlatıp anlatmadığını inceleyin ki işin gerçekten ehli mi bu sayede anlayabilirsiniz.

5- Tanıdık, samimiyet kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz etkilere neden olabilir, olumsuz etkilerine maruz kalmamak için açık ve net olun. Nasıl olsa işi iyi yapar, bize uygun yapar, bizim işimizi aksatmaz dediğiniz bir çok kişi sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

6- İşi/ürünü ucuza kapatmaya çalışmayın. Hizmette ya da üründe sıkıntı yaşanabilir ya da daha sonra sıkıntı yaşandığında ilgi alaka görememe sebebi olabilir.

7- Verilen sözler, vaatler yerine gelmiyorsa yeni sözler ve vaatlere inanmayın. Daha önce yapmayan yine yapmayacaktır.

8- İhtiyacınız ya da talebiniz olmayan bir ürün ve hizmet alımı yapmayın. Hele ki sınırlı ekonomik kaynaklara sahipseniz. Size bunları ihtiyacınız olduğuna inandıracak, bu konuda eğitilmiş ya da kendini eğitmiş çok sayıda profesyonel var unutmayın.

aklıma geldikçe yeni maddeler eklemeye devam edeceğim…

Bir cevap yazın